Jaskółki na balkonie

Co roku latem ludzie narzekają na jaskółki, że wybudowały sobie na ich balkonie gniazdo i zadają sobie pytanie jak je usunąć? Narzekają, że okna są brudne, że nie można ich otworzyć, że hałas od samego rana, że małe czerwone pajączki kręcą się po parapecie. Zwykle ludzie proponują kompromis w postaci deseczki pod gniazdem. Taki sposób oszczędzi nam nerwów a ptaki będą spokojnie wychowywały pisklęta. Aby umocować taką deseczkę należy najpierw poczekać (jeszcze przed złożeniem jaj), kiedy jaskółek nie będzie przy gnieździe, wtedy ich nie wystraszymy. Deseczka nie tylko zabezpieczy nasze podłogi i ściany, ale również będzie podparciem dla gniazda.

Deseczka to rozwiazanie problemu

Innym jeszcze sposobem by jaskółki nie brudziły jest zawieszenie półki lęgowej. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ kiedy gniazdo spadnie pozostaje po nim ślad z błota, natomiast po zastosowaniu półki lęgowej nic się nie brudzi. Oknówki robią sobie gniazda głownie na szorstkiej powierzchni, rzadziej na gładkich, ponieważ wtedy grudki błota nie będą miały się, do czego przyczepić i po prostu spadną ze ściany.
Powinniśmy chronić jaskółki (oknówki), głównie, dlatego, że zjadają ogromna ilość różnego rodzaju meszek i komarów i inne dokuczliwe dla nas owady.

Półka lęgowa dla jaskółek

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW