Tajemnica budowy ptasich gniazd (wróblowe)

Samica kosa zbierająca materiał na gniazdo

Zawsze zastanawiało nas w jaki sposób ptaki budują gniazdo? W jaki sposób je zaczynaja a w jaki kończą? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania.


   Najlepiej wszystko pokazać na przykładzi kosa. Jest duż przez co łatwiej zauważyć szczegóły. Zaczynając gniazdo ptak najpierw układa jakieś materiały "czepliwe" na podstawe lub takie które maja tendencję do zahaczania się np. sznurki, korzonki, sosnowe patyczki, suche sztywne części roślin, oraz dosyć czepliwy mech. Podczas tego etapu wszytko jest luźno ułozone a ptak dokłada następne elementy. Ptak się na nich kręci wokół własnej osi, to co odstaje poprawi dziobem. Kiedy powsanie dosyc gruba i solidna podstawa. Następnie ptak nanosi bardziej delikatne części roślin np. liście (mokre lub suche w przypadku kosa i innych drozdów), suche trawy, błoto (kosy i inne drozdy), mech, porosty, oprzędy owadów, pajęczyny, sierść, pióra, drobne ale giętkie patyczki i korzonki. Wrzuca je niedbale do gniazda.Ptak musi nanieść takiego materiału bardzo dużo aby powstały ściany i trochę dna. Następny etap ptak poświęca rózny uzupełnieniom w postaci wciskania drobnego materiału w ściany, usztywnienia i wyrównania. Ptak dodatkowo (najbardziej widiczne jest to u kosów) podczas drugiego etapu budowy gniazda przebiera w gnieździe nóżkami tak jak by uklepywał ściany gniazda. To jest często mylone z wygniataniem gniazda ciężarem własnego ciała, to nie prawda. Ptak jest zbyt lekki aby się przytulić tak mocno do gniazda i go wygnieść, do tego używa nóg, ogona i skrzydeł. Szcegółowo to wygląda tak: jednocześnie kiedy ptak wygniata gniazdo nóżkami naciska na krawędź ściany ogonem a na pozostałe krawędziach skrzydłami. W ten sposób ptak ugniazda gniazdo ze wszystkich stron a materiał wciska się w siebie.
   Następnym etapem jest ułożenie wyściółki. Niekiedy kos przetyka ściany błotem i mchem, kiedy błoto zaschnie tworzy z mchem mocne połączenie wszystkiego. Na samą wyściółkę ptak może uzyć: sierści, drobnych korzonków, piór, chusteczek, puchów roślinnych ( np. oset, mniszek, pałka, wierzba). Podczas układania wyściółki dzieje się to samo tylko z innym materiałem. Są układane luźno i wgniatane, przekręcane za pomocą nóżek i dzioba. Dodatkowo jeszcze ptak okręca się wokół własnej osi,  aby zplątać materiał.
   Gniazdo gotowe. Niektóre ptaki stosują jeszcze środki ostrożności w postaci różnych porostów przylopionych pajęczyną. Gniazdo dodatkowo umacnia się podczas opadów deszczu i składania jaj.
Kiedy ptak złoży pierwsze jajo jest ono niemal utopione wyściółce. Później kiedy ptak składa drugie, podczas wiercenia się jaja są gładkie i czeszą wyściółkę tak że delikatnie się po niej ślizgają podczas wysiadywania. Po wylęgu piskląt gniazdo zostaje nieustannie pzrez nie molestowane. Pod koniec rozwoju piskląt gniazdo wygląda jak wieś po trąbie powietrznej. Takiego już lepiej nie ruszać, jest brzydkie i zakurzone ptasim łupieżem czyli malutkimi łuskami z pokruszonej szczeciny, z takiej rurki w której znajduje się rosnące pióro.
   Pokaże jeszcze kilka filmów dotyczących budowy  gniazd, a w następnym dziale opisze gniazda gołębi i jaskółek.
Bogatka jedynie przyciska materiał do ścian i rozrzuca go niefrasobliwie, ponieważ później gniazdo wyschnie i samo się wzmocni.
W tym filmie widać jego nóżki podczas pracy oraz błotko.
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW