Tajemnica budowy ptasich gniazd (gołębiowe i jaskółki)

Grzywacz z gałązką

Oto nasz drugi artykuł o budowie gniazd. Tutaj omówimy gołębie i jaskółki. 


Wszyscy wiedzą że gołębie budują gniazda z patyczków. Jednak w tym tkwi geniusz patykowej kontrukcji. Owszem, gołąb wybiera suche patyczki i układa je niedbale (?) Jednak aby powstała podstawa gołąbek znosi większe i bardziej rozgałęzione gałązki. Przeważnie lipowe, brzozowe, wierzbowe, dębowe. Układa je tak że pojedyncze odgałęzienia gałązki zaczepiająsię o drugie, a te drugie o drugie itd. Gołąb zbiera gałązki z ziemi. Wybierając gałązke sprawdza jej elastyczność, tym samym łamliwość i grubość. Można zauważyć, że w tym celu nia potrząsa i macha. Kiedy gałązka jest odpowiednia gołąb leci z nią do gniazda, następnie przekazuje ją samicy a ona ją układa. Takie gniazdo wykorzystuje ją przez kilka lat. 

Gniazda jaskółek

Młode oknówki w gnieździe

   Gniazda jaskółek zawsze mnie zachwycały swoją prostotą i elegancją. Wiedzą jak zbudować przytulny dom, prostym a zarazem niezbyt łatwym sposobem.


   Z nastaniem kwietnia jaskółki wracaja ze zwych zimowisk po to aby się rozmnazać. Te ptaki, które już sie połączyły w pary krzątają sie przy starych gniazdach, jeżeli zaś zostało ono zniszczone, budują je od nowa co zajmuje im to od trzech do czterech tygodni. Jaskółki oknówki wybierają takie mniejsca na gniazdo jak : róg okna lub balkonu a nawet drzwi wejściowych, gzyms. Najczęściej wybierają jednak okna i balkony. 

   Zaczynajac budowę ptaki obu płci znoszą grudki błota lub gliny i przylepieją je w poziomej lini nieco niżej czyli jakieś 7 cm od sufitu. Podczs przylepiania pierwszej grudki jaskółka wczepia się pazurkami chropowatej powierzchni (tylko na takiej oknówki buduja gniazda) i wypycha językiem błoto. Błoto zaczepia się o chropowatą powierzchnie. Drugą grudkę jaskółka "kładzie" obok, w tym czasie pierwsza grudka już nieco przysycha. Jaskółka następne "cegły" układa na krzyż w stosunku do poprzednich (patrz obrazek niżej)
Następnie grudki układane są w przerwach pomiędzy poprzednimi. Później grudki są układane jeden na drugi i powstaje podłoga z podstawą.
Jaskółka wylewa grudki na kształt siodła. W ten sposób osadzaja sie na sobie i utrwalaja niczym cegły! 
   Budowa gniazda oknówce zajęła ok. 4 tygodni.

Kilka filmów o oknówkach i ich gniazdach

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW